سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب؛

معنویت اسلام و چالش های جهان معاصر

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): در ادامه سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب، پژوهشکده اخلاق و معنویت، صبح روز پنج شنبه چهارم مهرماه، نشست «معنویت اسلام و چالش های جهان معاصر» را برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار ایسکا:  به همت گروه اسلام و مطالعات معنویتِ پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت و با همکاری مرکز همکاری های بین المللِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، صبح روز پنج شنبه چهارم مهر98، نشست علمی «معنویت اسلام و چالش های جهان معاصر در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب»  با ارائه حجت الاسلام دکتر محمدجواد رودگر و حجت الاسلام محمد شیخ الاسلامی برگزار شد.

در این نشست که از ساعت 10 تا 12 برگزار شد، ابتدا دکتر محمدجواد رودگر، از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و از استادان عرفان پژوه معاصر، به تبیین مقوله معنویت بر اساس محورهای چهارگانه و مبانی دینی و اسلامی (انسان شناختی، هستی شناختی، زبان شناختی و غایت شناختی) پرداخت تا زمینه ای برای تعریف معنویت از دیدگاه اسلام فراهم آورد. سپس ایشان به گسترش چالش های معنویت اسلامی در جهان معاصر پرداخت.

در ادامه این نشست علمی، حجت الاسلام محمد شیخ الاسلامی، عضو شورای علمی گروه اسلام و مطالعات معنویت و رئیس دفتر تبلیغات اسلامی شعبه تهران، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص معنویت، آن را مانند هوش، مبتنی بر استعدادها و توانمندی هایی تعریف کرد که همانند آن قابل دسته بندی و گونه شناسی است.

وی با اشاره به این که حداقل تعادل معنوی در وجود هر انسان سالمی، شامل گزاره های فقه و اخلاق است، تعادل معنوی را لازمه معنویت در اقسام گوناگون آن عنوان کرد.

دبیری علمی این نشست، بر عهده حجت الاسلام دکتر مسلم گریوانی، پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه بود؛ این نشست که در سالن کنفرانس علامه طباطباییِ مرکز همایش های غدیر برگزار شده بود، در ساعت 12 به کار خود پایان داد.

منبع:
عكس هاي مرتبط :

تاریخ خبر: 1398/7/6 شنبه
تعداد بازدید کل: 377 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 378
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما