اثری شایسته تقدیر از آثار پژوهشکده اخلاق و معنویت در سی و هفتمین جشنواره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی؛استنباط حکم اخلاقی از متون دینی و ادله لفظی شایسته تقدیر شد.
در سی و هفتمین جشنواره جایزه کتاب سال، کتاب استنباط حکم اخلاقی از متون دینی و ادله لفظی شایسته تقدیر شد.
وبینار نشست علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت ؛سایبری شدن آموزش دانش آموزان و آسیب های جنسی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): گروه تربیت پژوهشکده اخلاق و معنویت، پنج شنبه 15 آبان وبینار تخصصی با موضوع «سایبری شدن آموزش دانش آموزان و آسیب های جنسی» برگزار می کند.
از سلسله نشست های تخصصی مجازی دانشگاه شاهد؛آسیب شناسی مشاوره در ایران
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): دانشگاه شاهد با همکاری پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی، روز سه شنبه 6 آبان، نشست تخصصی و مجازی با موضوع «آسیب شناسی مشاوره در ایران» برگزار می کند.
سمینار گروه اسلام و معنویت؛شیوه های مواجهه با افراد در معرض شبه جنبش های معنوی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): به همت گروه اسلام و مطالعات معنویت پژوهشکده اخلاق و معنویت، سمینار «شیوه های مواجهه با افراد در معرض شبه جنبش های معنوی» روز سه شنبه یکم مهر 99 برگزار می شود.
معرفی کتاب؛اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت (ع)
یکی از آثار پژوهشکده اخلاق و معنویت با عنوان « اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت علیهم‌السلام» به زودی از چاپ خارج می شود.
مروری بر یک پروژه:«شیوه‌ های مواجهه تبلیغی با افراد در معرض معنویت ‌های نوظهور»
گروه اسلام و مطالعات معنویت، یکی از گروه های علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت است که رسالتش، استنباط، تدوین و گسترش معنویت اسلامی به عنوان یک دانش کاربردی و تمدن ساز است. همچنین نقد معنویت ‌های غیراسلامی، استخراج و تبيين چارچوب ‌هاي نظري معنویت اسلامي از منابع اصيل ديني برای ترسیم مرزهای آن با معنویت ‌های غیراسلامی و فرهنگ معنویت گرایی بدون مذهب، از دیگر وظایف این گروه به حساب می آید. این گروه – که مدیریت آن بر عهدۀ دکتر احمد شاکرنژاد است- در حال حاضر 19 پروژه در دست اجرا دارد که برخی از این پروژه ها رو به اتمام است؛ نتایج حاصل از این پروژه ها نیز در قالب کتاب منتشر می شود. یکی از این پروژه های تحقیقی، «شیوه‌های مواجهۀ تبلیغی با افراد در معرض معنویت‌های نوظهور» است که حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف، مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد.
مصاحبه با دکتر وحید سهرابی فر؛ درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی
یکی از گروه های علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت، گروه اسلام و مطالعات معنویت به مدیریت دکتر احمد شاکرنژاد است. در این گروه، پیرامون معنویت پژوهی، معنویت های نوظهور و عرفان ‌های کاذب مطالعات و پژوهش هایی انجام می شود؛ یکی از این پروژه های تحقیقی، «درآمدی بر مطالعات معنویت در علوم انسانی» است که دکتر وحید سهرابی فر، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد. آن‌چه در زیر می‌ خوانید، حاصل گفت‌وگوی دفتر پژوهشِ پژوهشکده اخلاق و معنویت با ایشان است:
معرفی پروژه ای دیگر از گروه تربیت:روانشناسی تحول اخلاقی
یکی از پروژه های گروه تربیتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت، روانشناسی تحول اخلاقی؛ تحلیل و نقد سه نظریه معاصر در رشد اخلاقی است که مجری آن، حجت‌الاسلام مهدی فصیحی رامندی،‌ دانش آموختۀ حوزه و محقق رشته اخلاق اسلامی با گرایش اخلاق کاربردی است. این پروژه بیش ااز هفتاد درصد پیشرفت داشته است. در گفت‌وگوی زیر، چگونگی انجام و پیشرفت این پروژه را از زبان مجری آن با هم می خوانیم:
مصاحبه با دکتر احمد شاکرنژاد؛ضرورت مطالعات معنویت در جامعه امروز
گروه اسلام و مطالعات معنویت، یکی از سه گروه مطالعاتی در پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت است که دکتر احمد شاکرنژاد مدیریت آن را به عهده دارد. این گروه به‌طور رسمی از سال 1396 آغاز به کار کرد و ضمن تکمیل‌کردن و سامان‌دادن به چند پروژۀ سابق در این پژوهشکده و مبادرت به چاپ آن‌ها، پروژه‌های دیگری نیز در دستور کار خود قرار داد. مصاحبۀ زیر حاصل گفت‌وگو با دکتر احمد شاکرنژاد است.
مصاحبه با حجت الاسلام دکتر حسن بوسلیکی؛ گروه تربیت و پروژه های تکمیل شده
یکی از مسائل مبتلابه جوامع امروز، مباحث تربیتی است که خود به زیرشاخه‌های فراوانی تقسیم می‌شود. در این راستا، آرا و نظرات گوناگونی نیز دربارۀ مسائل و مباحث گوناگون تربیتی در جهان مطرح است؛ مباحثی نظیر: اهداف تربیت اخلاقی، روش های تربیت اخلاقی، تمایز اخلاقی از حوزه های دیگر تربیت و ... . پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، از سه گروهِ اخلاق، تربیت و اسلام و مطالعات معنویت تشکیل شده که هر گروه، مسائل مربوط به حیطۀ خود را واکاوی کرده، با شناسایی جا‌های خالی پژوهش در این حوزه‌ها، به پژوهش و حل مسائل در این زمینه‌ها می‌پردازند. مصاحبۀ زیر حاصل گفت‌وگو با مدیر گروه تربیت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن بوسلیکی دربارۀ فعالیت‌های این گروه است:
در جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده اخلاق و معنویت تصویب شد؛دو کتاب آماده نشر از گروه اخلاق
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): چاپ دو عنوان کتاب از گروه اخلاق، در جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده اخلاق و معنویت به تصویب رسید.
حضور اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در همایش؛ نخستین همایش قرآن و روانشناسی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران با همکاری مراکز آموزش عالی دیگر، نخستین همایش قرآن و روانشناسی را برگزار می کند.
به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت برگزار شد؛جلسه پیشنهادسازی پروژه اخلاق ورزشی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): جلسه پیشنهادسازی پروژه اخلاق ورزشی، به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت و با حضور نماینده مرکز راهبردی سپاه پاسداران در ورزش، صبح امروز در پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی برگزار شد.
برگزاری نشست علمی؛هنجارشناسی اخلاقی کرامت در مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): در ادامه سلسله نشست های علمی، نشست علمی «هنجارشناسی اخلاقی کرامت در مددکاری اجتماعی» با ارائه دکتر محمدتقی اسلامی برگزار شد.
برگزاری فاز دوم مشق اجتهاد در گرگان؛اخلاق پژوهی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): فاز دوم طرح روشمند سازی علوم اسلامی با عنوان اخلاق پژوهی؛ روش شناسی اخلاق اجتهادی و استنباطی، در گرگان برگزار می شود.
پژوهشکده اخلاق و معنویت سمینار علمی برگزار می کند:کثرت گرایی سلوکی در قرآن
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، سمینار علمی با موضوع کثرت گرایی سلوکی در قرآن را در روز پنج شنبه 17 بهمن برگزار می کند.
برگزاری نشست خبری؛طرح روشمند سازی علوم اسلامی؛ مشق اجتهاد
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): نشست خبری طرح روشمند سازی علوم اسلامی و آغاز کارگاه های مشق اجتهاد با حضور جمعهی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن جلسات خبرگزاری حوزه برگزار شد.
اثر شایسته تقدیر در بیست و یکمین جشنواره کتاب سال حوزه؛«مدلی برای عوامل و سازوکارهای تأثیر خانواده و رسانه در رشد اخلاقی»
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): «مدلی برای عوامل و سازوکارهای تأثیر خانواده و رسانه در رشد اخلاقی»؛ تالیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن بوسلیکی، در بیست و یکمین دوره همایش کتاب سال حوزه، اثر شایسته تقدیر شناخته شد.
اثر برگزیده بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه؛الگوی درماني خودنظم‌جویي اسلامی برای درمان افسردگي
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): در بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه، رساله دکتری حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید رفیعی هنر، با عنوان «الگوی خودنظم‌جویي اسلامی برای درمان افسردگي»، جزو کتاب های برگزیده شناخته شد.
گروه اخلاق پژوهشکده اخلاق و معنویت برگزار کرد؛سمینار علمی جرم ترک انفاق
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): گروه اخلاقِ پژوهشکده اخلاق و معنویت، سمینار علمی پروژه «جرم ترک انفاق؛ نگاهی انتقادی به سیاست های تقنینی و قضایی» را روز سه شنبه 24 دی ماه برگزار کرد.
123456789>>>

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 54800
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما