در ادامه سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب برگزار شد:

نسبت آیندۀ فضای مجازی با آیندۀ انقلاب اسلامی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): پژوهشکده اخلاق و معنویت با همکاری مرکز همکاری های بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، عصر روز دوشنبه، نشست علمی «نسبت آیندۀ فضای مجازی با آیندۀ انقلاب اسلامی» را برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار ایسکا:  پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت با همکاری مرکز همکاری های بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، عصر روز دوشنبه 8 مهر ماه 98، در ادامه سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب، نشست علمی «نسبت آینده فضای مجازی با آینده انقلاب اسلامی» با ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد کوهی؛ از اعضای هیئت علمی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) و حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدعلی هاشمی؛ از اعضای گروه مطالعات اسلامی مرکز تحقیقات آینده پژوهی برگزار شد.

در این نشست که از ساعت 15 آغاز شد و تا ساعت 17 ادامه داشت، ابتدا دکتر احمد کوهی و سپس دکتر سیدعلی هاشمی به ارائه بحث پرداختند و فضای مجازی را به مثابه پیشران یک تحول شگرف تمدنی برشمردند که در حال درنودیدن همه ابعاد زندگی است؛ به طوری که نه تنها حوزه فرهنگ و رسانه، بلکه حوزه اقتصاد، سیاست و اجتماع را نیز دستخوش دگرگونی کرده است.

در مباحث مطرح شده تصریح شد: مجموعه این تحولات سبب شده که حکمرانی متعارف در قالب نظام دولت های ملی مبتنی بر نمایندگی کارآیی خود را از دست بدهد و بازیگران جدیدی در عرصه های فراملی و فروملی به نقش آفرینی بپردازند. در عرصه فراملی شرکت های بزرگ فناوری نظیر گوگل، فیس بوک و اپل - که صاحبان پلتفرم های اصلی فضای مجازی هستند - مقررات مورد نظرشان را فراتر از اراده دولت ها و دیگر بازیگران اعمال می کنند و در سطح خرد نیز گروه ها و سازمان های غیردولتی، مبتنی بر علایق فرهنگی قومی، مذهبی و سبک زندگی مناسبات جدیدی را رقم می زنند.

دکتر هاشمی، انقلاب اسلامی را به عنوان یک تحول بزرگ و نویدبخش، دارای قوت ها و ظرفیت های فراوانی دانست که  در گام دوم خود، در این بستر می تواند این قوت ها را به فعلیت برساند.

 وی با اشاره به چالش های پیش روی در این قضیه، افزود: انقلاب اسلامی در این مسیر با سه چالش اساسی مواجه است که عبارتند از:

  •  در برابر گسترش سبک زندگی لیبرال غربی بر بستر مناسبات کاپیتالیستی چه واکنشی می تواند نشان دهد؛
  •  چگونه می تواند پیام رهایی از استکبار و استثمار مبتنی بر معنویت گرایی را در این بستر نوین فراتر از مرزهای مذهبی، زبانی و ملی در بین مردمان آزاده جهان انتشار دهد؛
  • جمهوری اسلامی چگونه می تواند در  سطح نظام سازی، خود را بازآفرینی کند و حکمرانی نوینی در قبال اقتضائات تمدنی جدید برپا سازد.

دکتر سیدآرش وکیلیان، دبیری علمی این نشست را بر عهده داشت. نشست یادشده در تالار امام مهدی (عج) برگزار شد و در ساعت 17 به کار خود پایان داد.

منبع:

تاریخ خبر: 1398/7/9 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 256 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 257
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما