پژوهشکده اخلاق و معنویت کرسی ترویجی برگزار کرد:

مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (ایسکا): به همت گروه تربیتِ پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، کرسی ترویجی «مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی» در روز دوشنبه 16 دی ماه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسکا: پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، در راستای کرسی تخصصی الگویی برای تصمیم گیری اخلاقی، کرسی ترویجی با موضوع «مفهوم شناسی و گونه شناسی تعارض اخلاقی» را در روز دوشنبه 16 دی ماه با ارائۀ حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن بوسلیکی برگزار کرد.

در این کرسی ترویجی که از ساعت 10 الی 12 برگزار شد، حجج اسلام آقایان: دکتر محمدتقی اسلامی (مدیر گروه اخلاقِ پژوهشکده اخلاق و معنویت) و دکتر محمدجواد فلاح (عضو هیئت علمی دانشگاه معارف) به عنوان ناقد حضور داشتند.

در این جلسه ابتدا دکتر بوسلیکی پس از ذکر مقدمه ای درباره تعارض و شمردن انواع تعارض و ذکر مثال هایی در این زمینه، به بیان نظریه چهارمؤلفه‌ای «جیمز رست» در صدور فعل اخلاقی پرداخت که توجه جامعه علمی را به سمت خود جلب کرده است. سپس مفهوم‌ شناسی صحیح و گونه ‌شناسی درست از تعارض اخلاقی را گام نخست برای طراحی الگویی قابل دفاع برای تصمیم‌گیری در موقعیت تعارض اخلاقی دانست که فقدان یا اختلال در هر کدام از اینها عدم صدور یا اختلال در فعل اخلاقی را به دنبال داشته و البته هر کدام از این مؤلفه‌ها، چالش‌های خود را دارند.

مدیر گروه تربیتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت، در ادامه افزود: آنچه موضوع کرسی ترویجی کنونی است، به مؤلفه قضاوت اخلاقی مربوط است؛ قضاوت اخلاقی با تشخیص کار درست در هر موقعیتی سر و کار دارد. ارائه مفهومی روشن از تعارض اخلاقی، سبب بصیرت فاعل اخلاقی شده و مصادیق فراوانی را از ذیل این مفهوم خارج می‌کند و بلاتکلیفی او را به پایان می‌رساند. در یک دهه اخیر، این مفهوم مورد توجه اخلاق‌پژوهان داخلی قرار گرفته و در نوشته‌های متعدد، تعاریف مختلف و گاه ناسازگاری از آن ارائه شده است.

در ادامه این کرسی ترویجی، آقایان دکتر اسلامی و فلاح ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده در این زمینه ذکر انواع تعارض، اذعان داشتند که تا کنون در منابع موجود، چنین پیشینه ای نبوده و این موضوع، نسبتاً بکر و جدید است. البته نقدهایی به نام گذاری انواع این تعارضات و مثال های مربوطه نیز داشتند که دکتر بوسلیکی به این نقدها پاسخ داده، ابهامات را برطرف نمود.

این کرسی ترویجی به همت گروه تربیتِ پژوهشکده اخلاق و معنویت و مرکز همکاری های علمی و بین المللِ پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن کنفرانس شهید مطهریِ مرکز همایش های غدیر، واقع در خیابان معلم برگزار شد و دبیر علمی این کرسی ترویجی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی فصیحی رامندی بود.

منبع:
عكس هاي مرتبط :

تاریخ خبر: 1398/10/16 دوشنبه
تعداد بازدید کل: 161 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 


پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 162
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما