معرفی کتاب؛ اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت (ع) یکی از آثار پژوهشکده اخلاق و معنویت با عنوان « اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت علیهم‌السلام» به زودی از چاپ خارج می شود.

یکی دیگر از پروژه‌های تکمیل‌شده و آماده چاپ پژوهشکدۀ اخلاق و معنویت، با عنوان « اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت علیهم‌السلام»؛ تالیف حجت‌الاسلام مهدی احمدپور به زودی چاپ و منتشر می‌شود. این اثر، پژوهشی از نوع کیفی است که در آن، اطلاعات گردآوری شده از راه‌های تجربه، مشاهده و عمدتاً مطالعۀ منابع دینی، با استفاده از روشهای توصیفی و تحلیلی، پردازش و جمعبندی گردیده است.

گفتنی است که در زمینۀ استخراج نحوۀ تبلیغ دین با استفاده از آموزههای اهل بیت، کتابها و مقالات متعدد و ارزشمندی نگاشته شده، ولی ویژگیها و وجه تمایز اثر در این است که:

  • اولاً: درسهای مربوط به نحوۀ مطلوب تبلیغ دین را از منظر اخلاقی مورد بررسی قرار داده است؛
  • ثانیاً: تنها به ذکر اصول اخلاقی تبلیغ دین اکتفا نکرده؛ بلکه نمونههای عملی درسهای اخلاقی مزبور را نیز در هر مورد از منابع تاریخ و سیرۀ حضرات معصومین علیهم‌السلام استخراج کرده و در معرض دید خوانندگان محترم قرار داده است؛
  • ثالثاً: به هدف کاربردی‌کردن نتایج به‌دست‌آمده برای مبلّغان امروزی و با الهام از مباحث جدید اخلاق کاربردی ـ علاوه بر ذکر اصول اخلاقی تبلیغ دین و ذکر نمونههای عملی آنها که در زمان اهل بیت تحقق یافته ـ به دنبال ذکر جزئیات و تطبیق آن کلیات بر مصادیق امروزی آنها (و اصطلاحاً ارائۀ کدهای اخلاقی تبلیغ دین) هم بوده است.

این کتاب بعد از پیش‌گفتار و مقدمه در هفت فصل سامان یافته که عبارتند از:

            فصل اول: کلیات و اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع؛

            فصل دوم: جایگاه تبلیغ دین در فرهنگ اسلامی؛

            فصل سوم: جایگاه اخلاق در تبلیغ دین؛

            فصل چهارم: اخلاق تبلیغ دین در آموزه‌های اهل بیت علیهم‌السلام در عرصۀ حیات شخصی؛

            فصل پنجم: اخلاق تبلیغ دین در آموزه‌های اهل بیت علیهم‌السلام در عرصۀ حیات اجتماعی؛

            و در انتها نیز جمع‌بندی و نتیجه‌گیری ارائه شده است.

کتاب « اخلاق تبلیغ دین؛ منشور اخلاقی مبلّغان در سیره اهل بیت (ع)» در حدود 225 صفحه و با قطع رقعی، به همت مرکز چاپ و نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، به زودی چاپ و روانۀ بازار نشر خواهد شد.
کلمات کليدي
پژوهشکده اخلاق و معنویت, معرفی کتاب, اخلاق تبلیغ دین
 
امتیاز دهی
 
 

[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 104
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

مرکز اخلاق و تربیت اسلامی
مجری سایت : شرکت سیگما